Celem projektu jest wyrównywanie szans w procesie rekrutacji i tworzenie lepszych warunków pracy dla osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie m.st. Warszawy, a także wyposażenie pracowników Urzędu w kompetencje współpracy z osobami z niepełnosprawnościami i umiejętności zarządzania zespołami różnorodnymi. W dłuższym okresie czasu może przełożyć się to na wzrost i utrzymanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie i jednostkach organizacyjnych miasta.
Urząd Miasta jest jednym z największych pracodawców w Warszawie, dlatego staramy się, aby był miejscem dostępnym i atrakcyjnym dla wszystkich. Chcemy, aby osoby z niepełnosprawnościami chętniej aplikowały do Urzędu, znalazły przyjazne miejsce pracy i pozostały na dłużej.
W ramach projektu zorganizowaliśmy dwie konferencje:
- nagranie z konferencji rozpoczynającej projekt „Equal chances – equal work - dobre praktyki w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami w administracji”, która odbyła się on-line 23 i 24 czerwca 2021 r.
- nagranie z konferencji podsumowującej projekt “Equal chances – equal work”, która odbyła się 22 września 2022 w Centrum Kreatywności Targowa w Warszawie.
Zapraszamy do skorzystania z naszych doświadczeń i rozwiązań wypracowanych w projekcie.
- „Zatrudniasz? Zapewnij wszystkim równe szanse” to hasło kampanii promocyjnej, prowadzonej przez m.st. Warszawa w środkach komunikacji miejskiej. Za pomocą krótkiego spotu chcemy dotrzeć do pracodawców i zachęcić do otwartości na zatrudnianie różnych grup, w tym osób z niepełnosprawnościami.
- podręcznik “Dobre praktyki w zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami. Podręcznik dla samorządów”
- wyciąg z raportu z badań „Praca osób z niepełnosprawnościami w sektorze publicznym na przykładzie Urzędu m.st. Warszawy”
- pigułki wiedzy – krótkie, animowane filmy:
1. Pigułka wiedzy o projekcie
Opowiadamy o projekcie, jak pracownicy oceniają Urząd m.st. Warszawy jako pracodawcę, a także o tym, co robimy, aby Urząd stał się bardziej atrakcyjnym miejscem pracy dla osób z niepełnosprawnościami.
2. Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami
Podpowiadamy w jaki sposób zwracać się i komunikować z osobami z niepełnosprawnościami w miejscu pracy i różnych sytuacjach życiowych.
3. Projektowanie uniwersalne
Przedstawiamy podstawowe zasady projektowania uniwersalnego i przykłady ich zastosowania w architekturze. Zachęcamy, by projektowanie uniwersalne wykorzystywać przy tworzeniu środowiska pracy, w planowaniu procesu rekrutacji nowych pracowników lub przygotowywaniu komunikatów.
4. Zalety różnorodnych zespołów
Pigułka wiedzy przeznaczona jest dla osób, które wpływają na tworzenie godnych i równych warunków pracy dla wszystkich.
5. Rekrutacja kandydatów z niepełnosprawnościami
Pigułka wiedzy jest przeznaczona dla osób zajmujących się rekrutacją w organizacji, także w sytuacjach, gdy kandydatami są osoby niepełnosprawnościami.
6. Zarządzanie pracownikami z niepełnosprawnościami
Pigułka wiedzy jest przeznaczona dla dyrektorów, kierowników, liderów grup, którzy zarządzają zespołami różnorodnymi.
Więcej o projekcie
W projekcie zaplanowano wypracowanie rekomendacji dotyczących stosowania procedur i rozwiązań sprzyjających wyrównywaniu szans i optymalizacji warunków pracy dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązań w zakresie monitoringu procesu rekrutacji i zatrudniania osób z niepełnosprawnościami, przygotowania pracowników wydziałów kadrowych, personelu zarządzającego i współpracowników do pracy w różnorodnym środowisku, dostosowania miejsc pracy.
W projekcie zaplanowano następujące efekty:
- Zwiększenie świadomości w zakresie możliwości i potrzeb osób z niepełnosprawnościami związanych z wykonywaniem pracy.
- Optymalizacja warunków pracy osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie m.st. Warszawy, w tym opracowanie modelu diagnozowania potrzeb oraz katalogu rozwiązań.
- Uwzględnienie w dialogu społecznym oraz trójstronnym kwestii wyrównywania szans osób z niepełnosprawnościami.
Bezpośrednią grupą docelową projektu są pracownicy Urzędu m.st. Warszawy, którzy uczestniczyli w procesie diagnozy stanu wyjściowego i testowaniu wypracowanych rozwiązań (szkolenia on-line i e-learning).
Grupy pośrednie to pracownicy jednostek organizacyjnych m.st. Warszawy, inne samorządy oraz przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe.
Lider: miasto stołeczne Warszawa
Jednostka realizująca w ramach m.st. Warszawy: Biuro Pomocy i Projektów Społecznych we współpracy z Biurem Kadr i Szkoleń
Partner projektu: Fundacja Aktywizacja
Okres realizacji: 01.08.2020 – 31.10.2022
Wartość całkowita (wszyscy partnerzy): 367.272 EURO
Wartość całkowita (m.st. Warszawa): 17.885 EURO
Poziom dofinansowania: 329.000 EURO (90%)
Źródło dofinansowania: Norweski Mechanizm Finansowy na lata 2014-2021
Projekt "Equal chances – equal work" jest współfinansowany przez Norwegię z Funduszy Norweskich na lata 2014-2021 w ramach programu "Social Dialogue – Decent Work".
Więcej o programie na www.eeagrants.org, data.eeagrants.org
