null

Poznaj laureatów konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom 2021-2023

Zdjęcia grupowe laureatów konkursu stojących na scenie. W rękach dyplomy i róże. Nad nimi wyświetlone logo konkursu z napisem "Miejsce Przyjazne Seniorom 2021-2023"
Autor: m.st. Warszawa

W piątek, 29 kwietnia, odbyła się gala finałowa konkursu „Miejsce Przyjazne Seniorom” organizowanego przez Warszawską Radę Seniorów oraz Zespół Realizacji Polityki Senioralnej Biura Pomocy i Projektów Społecznych m. st. Warszawy. Kapituła konkursu przyznała 19 wyróżnień.

Konkurs „Miejsce Przyjazne Seniorom” w 2021 roku odbył się już po raz siódmy. Z uwagi na wcześniej panujące obostrzenia sanitarne, uroczysta gala połączona z wręczaniem certyfikatów miała miejsce dopiero 29 kwietnia 2022 r. Tym razem swoich gościnnych progów użyczyło Ursynowskie Centrum Kultury „Alternatywy”. Uroczystość uświetnili swoją obecnością m.in. Pani Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska Posłanka na Sejm RP, Posłanka na Sejm RP Aleksandra Gajewska oraz Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy Pani Aldona Machnowska-Góra, a także przedstawiciele Biura Pomocy i Projektów Społecznych. Z koncertem wystąpił zespół „Dereń”.

Łącznie do konkursu wpłynęło 37 wniosków, w tym 4 wnioski indywidualne. Wszystkie zgłoszone miejsca zostały wnikliwie ocienione przez przedstawicieli Dzielnicowych Rad Seniorów. O tym jak wyglądał przebieg konkursu i praca Kapituły, podczas gali, opowiedziała zebranym Pani Małgorzata Żuber-Zielicz – Przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów.

W konkursie wyróżniane są instytucje, firmy i organizacje, wydarzenia cykliczne i osoby, które w szczególny sposób wychodzą naprzeciw potrzebom starszych mieszkańców Warszawy. Często działania te znacznie wykraczają poza podstawowy, statutowy zakres ich aktywności. Wyróżniane są miejsca bez barier architektonicznych, oferujące atrakcyjne i praktyczne dla seniorów zniżki oraz ulgi, w których jakość świadczonych usług wykracza ponad standardową relację z mieszkańcem i opiera się na zrozumieniu oczekiwań osób starszych.

Certyfikaty zostały przyznane na lata 2021-2023 w 6 kategoriach:  administracja publiczna, kultura, edukacja i oświata, zdrowie i pomoc społeczna, sport i rekreacja oraz gastronomia. Zostały przyznane również 3 wyróżnienia indywidualne dla osób przyjaznych seniorom.

Poniżej lista miejsc i wyróżnień indywidualnych przyznanych w konkursie.

Gala konkursu Miejsce Przyjazne Seniorom, widać głowy ludzi na widowni, z przodu pod sceną przemawia Pani Małgorzata Żuber-Zielicz – Przewodnicząca Warszawskiej Rady Seniorów.
Zobacz galerię (21 zdjęć)
Zdjęcie z góry na widownię, widać głowy publiczności, na scenie przemawia mężczyzna w garniturze - Krzysztof Czubaszek, Dyrektor Ursynowskiego Centrum Kultury „Alternatywy”
W pierwszym rzędzie siedzą honorowi goście, m.in. Pani Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, Posłanka na Sejm RP - Pani Aleksandra Gajewska, Pani Aldona Machnowska-Góra - Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy
Zdjęcie z góry na widownię, widać głowy publiczności, pod sceną przemawia Pani Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska Posłanka na Sejm RP
Na scenie przemawia Posłanka na Sejm RP Aleksandra Gajewska, ubrana w czerwoną marynarkę i czarne spodnie, w tle napis Miejsce Przyjazne Seniorom 2021-2023
Na scenie przemawia Posłanka na Sejm RP Aleksandra Gajewska, ubrana w czerwoną marynarkę i czarne spodnie, w tle napis Miejsce Przyjazne Seniorom 2021-2023
Rzut na widownię, widać głowy publiczności, na scenie przemawia Pani Aldona Machowska-Góra.
Na scenie stoją w rzędzie od lewej: Małgorzata Kidawa-Błońska, Aldona Machnowska-Góra, Małgorzata Żuber-Zielicz i Anna Majchrzak - Wiceburmistrz Dzielnicy Białołęka
Małgorzata Kidawa-Błońska wręcza certyfikat, obok stoją inni honorowi goście.
Małgorzata Kidawa-Błońska wręcza certyfikat, obok stoją inni honorowi goście.
Wręczanie certyfikatów konkursu, laureaci stoją w na scenie z grawertonem i różą w ręku.
Wręczanie certyfikatów, laureaci stoją w rzędzie na scenie z ozdobnym grawertonem i czerwoną różą w ręku.
Zdjęcie zbiorcze z laureatami konkursu stojącymi na scenie w rzędzie, w rękach dyplomy i czerwone róże.
Zdjęcie zbiorcze z laureatami konkursu stojącymi na scenie w rzędzie, w rękach dyplomy i czerwone róże.
Zdjęcie zbiorcze z laureatami konkursu stojącymi na scenie w rzędzie, w rękach dyplomy i czerwone róże.
Zdjęcie na widownię od tyłu. Na pierwszym planie siedzi jedna z laureatek konkursu, na kolanach trzyma dyplom.
Zdjęcie zbiorcze z laureatami konkursu stojącymi na scenie w rzędzie, w rękach dyplomy i czerwone róże lub duże bukiety z żółtych i czerwonych róż.
Zbliżenie na certyfikat

Miejsca Przyjazne Seniorom 2021-2023

Urząd Dzielnicy Białołęka, oprócz zadań statutowych, szeroko działa na rzecz seniorów. Współpracuje w tym zakresie z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Radą Seniorów i organizacjami pozarządowymi. Na terenie Urzędu znajduje się punkt pomocy seniorom, którzy mogą liczyć na wsparcie w załatwieniu spraw urzędowych. Pracownicy są życzliwi i pomocni dla mieszkańców, a w szczególności seniorów. 

Kontakt:

ul. Modlińska 197
03-122 Warszawa
tel. 22 44 38 400 
mail: bialoleka.urzad@um.warszawa.pl
www: Strona Główna - Białołęka
FB: Dzielnica Białołęka | Facebook

Poza podstawową działalnością związaną z obsługą mieszkańców dzielnicy, Urząd Dzielnicy Bemowo prowadzi szereg działań na rzecz seniorów. Na szczególną uwagę zasługuje Akademia Bemowskiego Seniora, która gwarantuje bezpłatne zajęcia dla seniorów 60+ i Klub Bemowskiego Seniora. Urząd jest otwarty na potrzeby i inicjatywy zgłaszane przez seniorów i dla seniorów. Organizuje wiele ciekawych wydarzeń z myślą o starszych mieszkańcach dzielnicy m.in.: potańcówki, wydarzenia kulturalne. Współpracuje z Radą Seniorów Dzielnicy Bemowo. Z inicjatywy Urzędu odbyły się pierwsze w Warszawie targi pracy dla seniorów.

Kontakt:

ul. Powstańców Śląskich 70
01-381 Bemowo
tel. 22 443 76 44
mail: bemowo.urzad@um.warszawa.pl
www: Dla Seniorów - Bemowo
FB: Dzielnica Bemowo | Facebook

Filia Aleksandrów Wawerskiego Centrum Kultury to placówka kulturalna z bogatym programem dla mieszkańców Dzielnicy Wawer. W ofercie znajdują się również stałe zajęcia dla starszych mieszkańców, m.in. zespół wokalny “Alex i Babki”, gimnastyka 60+, czy międzypokoleniowe spotkania przy szydełku i drutach “Motki Plotki”. Większość zajęć jest bezpłatna. W przypadku zajęć odpłatnych stosowany jest preferencyjny cennik dla seniorów. Budynek Filii i jego wyposażenie spełniają wymogi dostępności dla osób starszych, w tym również z niepełnosprawnościami. 

Kontakt:

Samorządowa 10 
04-965 Warszawa
tel. 22 612 63 85
mail: aleksandrow@wck-wawer.pl
www: WCK Filia Aleksandrów (wck-wawer.pl)
FB: Wawerskie Centrum Kultury Filia Aleksandrów | Facebook

Teatr Ochoty im. Haliny i Jana Machulskich to miejsce przyjazne wszystkim teatromanom, a szczególnie tym w starszym wieku. Placówka od zawsze współpracowała z klubami seniora i Uniwersytetami Trzeciego Wieku, tworząc m.in. ofertę znacznie tańszych biletów grupowych łączonych z pobytem w kawiarni teatralnej. Placówka tworzy cykliczne indywidualne oferty promocyjne dla seniorów.

Kontakt:

ul. Reja 9
02-053 Warszawa
tel. 535 395 513
mail: kasa@teatrochoty.pl
www: Teatr Ochoty
FB: Teatr Ochoty | Facebook

Klubokawiarnia „Pora na seniora” jest prowadzona przez Fundację im. Józefa Fettera. To nowe miejsce na mapie Warszawy utworzone z myślą o starszych mieszkańcach naszego miasta. Miejsce to poniekąd tworzą sami seniorzy. Często panie przynoszą własnoręcznie upieczone ciasta. Część wyposażenia również podarowali bywalcy, dzięki czemu panuje w nim domowa atmosfera. W kawiarni seniorzy mogą napić się kawy, herbaty i zjeść coś słodekiego – wszystko w preferencyjnych cenach. Oprócz tego miejsce to oferuje bogaty program aktywności dla seniorów.

Kontakt:

Puławska 3
02-515 Warszawa
tel. 501 200 202
mail: klubokawiarnia@poranaseniora.org.pl
www: Pora na Seniora
FB: Klubokawiarnia Pora na Seniora | Facebook

Liceum współpracuje z Radą Seniorów Dzielnicy Wesoła, która zapraszana jest na szkolne uroczystości. Wspólnie z Radą organizuje co roku uroczyste obchody Dnia Babci i Dziadka. W szkole, pod opieką pedagoga, działa wolontariat. Podczas trwania pandemii i izolacji osób starszych uczniowie liceum robili im zakupy, dostarczali książki z biblioteki, załatwiali sprawy urzędowe i opiekowali się zwierzętami. Młodzież liceum odwiedza również pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Radiówku, Domu Pomocy Społecznej „Gniazdo Rodzinne” w Wesołej oraz Prywatnego Domu Opieki w Starej Miłosnej. 

Kontakt:

ul. Klimatyczna 1
05-077 Warszawa-Wesoła
tel. 22 773 35 27
mail: sekretariat@163lo.waw.pl
www: CLXIII Liceum Ogólnokształcące w Warszawie

Muzeum Narodowe od lat prowadzi działalność kulturalno-oświatową dla seniorów. W ramach Muzeum Trzeciego Wieku organizuje zajęcia edukacyjne dla osób starszych. Współpracuje również z Uniwersytetami Trzeciego Wieku tworząc specjalną, tematyczną ofertę dla grup zorganizowanych. Muzeum wydaje newsletter skierowany do seniorów. Stara się też tworzyć maksymalnie komfortowe warunki do zwiedzania. Przy wejściu dostępne są składane krzesełka, które można wziąć, by wygodnie kontemplować wybrane eksponaty i słuchać przewodnika w pozycji siedzącej.   

Kontakt:

Al. Jerozolimskie 3
00-495 Warszawa
tel. 22 621 10 31
mail: muzeum@mnw.art.pl
www: Muzeum Narodowe w Warszawie

Centrum Aktywności Lokalnej jest miejscem spotkań wielu grup wiekowych. Organizuje wydarzenia o charakterze międzypokoleniowym oraz dedykowane wyłącznie seniorom. W bogatej ofercie Centrum znajdują się m.in. zajęcia brydżowe, plastyczne, rękodzieła i komputerowe. Działa również zespół muzyczny “Kantata” i zespół tańca w kręgu “Przebudzenie”. W budynku dostępne są materiały informacyjne dla seniorów: ulotki, plakaty, magazyn “Pokolenia” i “Głos Seniora”. CAL współpracuje z instytucjami i organizacjami pozarządowymi popularyzując działania na rzecz seniorów. 

Kontakt:

Porajów 14
03-188 Białołęka
tel. 22 403 59 57
mail: zws@opsbialoleka.waw.pl
www: Seniorzy (opsbialoleka.waw.pl)

Miejsce Aktywności Lokalnej we Włochach organizuje różnorodne wydarzenia i bezpłatne zajęcia skierowane w szczególności do seniorów. Bierze co roku aktywny udział w Warszawskich Dniach Seniora. Na terenie MAL działa Senior Caffe. To cykliczne spotkania starszych mieszkańców dzielnicy, w których uczestniczą również przedstawiciele Dzielnicowej Rady Seniorów i innych instytucji działających na rzecz seniorów na terenie Dzielnicy Włochy. 

Kontakt:

Rejonowa 6/8 w 
02-448 Warszawa 
tel. 22 300 42 20
mail: mal@opswlochy.waw.pl
www: Start (opswlochy.waw.pl)
FB: MAL we Włochach | Facebook

 

Przychodnia SPZOZ przy ul. Kłobuckiej 14 pracuje od 2018 roku. Jest nowoczesna, dobrze wyposażona, dostępna dla wszystkich grup wiekowych i dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się tu m.in. kącik zabaw dla najmłodszych, elektroniczny tłumacz języka migowego, lupy dla niedowidzących, podjazd i wykładzina antypoślizgowa. Oprócz działalności statutowej przychodnia prowadzi działania szkoleniowo-edukacyjne z zakresu promocji zdrowia skierowane m.in. do seniorów. 

Kontakt:

ul. Kłobucka 14 lok. U1 
02-699 Warszawa
tel. 506 590 949
mail: klobucka@zozursynow.pl
www: Przychodnia Kłobucka 14

Klub Bemowskiego Seniora został utworzony w celu integracji, aktywizacji oraz zaspokajania potrzeb środowiska osób starszych. Prowadzone są tu różnorodne zajęcia i aktywności dla seniorów. Umożliwia on rozwój pasji i zainteresowań starszych mieszkańców Dzielnicy Bemowo. Klub Bemowskiego Seniora prowadzony jest przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy. 

Kontakt:

Gen. Tadeusza Pełczyńskiego 30A
01-471 Warszawa
tel. 609 455 040
mail: bemowo.kbs@um.warszawa.pl
FB: Klub Bemowskiego Seniora

Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo jest jednostką organizacyjną m.st. Warszawy, realizującą zadania z zakresu pomocy społecznej na rzecz mieszkańców Dzielnicy Bemowo. W ramach tych zadań znajduje się również opieka i pomoc ludziom starszym. Ośrodek poza zadaniami statutowymi realizuje szereg dodatkowych działań na rzecz seniorów m.in.: Forum Bemowskiego Seniora, Klub Seniora „Sami Swoi”, współorganizuje wczasy dla seniorów, dzielnicowy bal seniora, wolontariat na rzecz seniorów.

Kontakt:

Rozłogi 10
01-310 Warszawa
tel. 22 487 13 01
mail: sekretariat@opsbemowo.waw.pl
www: Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

Poza zajęciami programowymi Ośrodek Pomocy Społecznej w Wesołej organizuje: Bal Seniora, Piknik Seniora, wycieczki rowerowe, spacery nordic walking. Współorganizuje konkurs “Seniorzy mają talent”, użycza przestrzeń dla potrzeb takich projektów jak: “Poczta seniora” czy “Podziel się ciepłem”. Bardzo dobrze układa się współpraca Rady Seniorów z dyrekcją i personelem ośrodka. Dyrekcja i pracownicy tworzą bardzo miłą, przyjazną atmosferę, a tym samym przyciągają seniorów do uczestnictwa w różnych zajęciach. Uczestnicy twierdzą, że „(...) czują się jak w domu. Każdy może liczyć na filiżankę kawy, herbaty czy szklankę wody”.

Kontakt:

Praskiego Pułku 21a 
05-075 Warszawa
tel. 22 773 44 12 
mail: sekretariat@Opswesola.Waw.Pl
www: Ośrodek Pomocy Społecznej dzielnicy Wesoła

Arena Active Club stanowi jedno z licznych miejsc sportowych należących do Ursynowskiego Centrum Sportu i Rekreacji Miasta Stołecznego Warszawy, z których mogą korzystać seniorzy. Zajęcia dla seniorów prowadzone są za symboliczną opłatą, by mobilizować uczestników do regularnego brania w nich udziału. Są to m.in. programy “Senior Starszy, Sprawniejszy”, “UCSiR dla Seniora” z możliwością samodzielnego ćwiczenia w domu zgodnie z dostarczonymi materiałami dydaktycznymi. Organizowane są też seminaria dotyczące ruchu i prawidłowego żywienia, w których udział jest bezpłatny.

Kontakt:

ul. Pileckiego 122
02-781 Warszawa
tel. 22 334 62 50
mail: arenaactivefitness@ucsir.pl
www: Arena Active Club – UCSiR

Ośrodek sportu prowadzi szeroko zakrojone usługi dla wszystkich z uwzględnieniem  seniorów. Za udział w zajęciach seniorzy płacą, ale jest to opłata symboliczna. Ośrodek wspiera udział seniorów w Olimpiadzie Senioralnej i w Dniach Seniora. Współpracuje z Rada seniorów dzielnicy Ursynów. Otwarty jest na propozycje i sugestie seniorów odnośnie oferty i organizacji zajęć. 

Kontakt:

ul. Hirszfelda 11
02-776 Warszawa
tel. 22 643 94 36
mail: kasa.hirszfelda@ucsir.pl
www: Hirszfelda – UCSiR

Klubokawiarnia nastawiona jest na aktywność międzypokoleniową. Organizuje różnorodne wydarzenia kulturalne, spotkania, koncerty. Współpracuje z instytucjami kultury, ambasadami, organizacjami NGO, Uniwersytetami Trzeciego Wieku, stowarzyszeniami, urzędami i społecznikami. W miarę możliwości część wydarzeń jest bezpłatna. Prowadzone są zajęcia z jogi, terapii dźwiękiem, wydarzenia międzypokoleniowe, warsztaty, spotkania taneczne (ostatnio z DJ Wiką), spotkania literackie. W kawiarni jest dużo pozytywnej energii, panuje tu rodzinna atmosfera sprzyjająca organizacji spotkań rodzinnych i z przyjaciółmi.

Kontakt:

Al. Jana Pawła II 51
01-024 Warszawa
tel. 500 139 352
www: Jaś i Małgosia (klubjasimalgosia.pl)
FB: Jaś & Małgosia | Facebook

Pani Anna Sablewska-Wawro działa aktywnie w Klubotece Dojrzałego Człowieka na Ursynowie. Prowadzi nieodpłatnie zajęcia z języka angielskiego dla seniorów, dostosowane do potrzeb i możliwości osób starszych. W ramach wolontariatu organizuje warsztaty integracyjne seniorów z dziećmi, spływy kajakowe, wycieczki rowerowe, plenery malarskie, prowadzi klub podróżnika, organizuje akcję „Paczka dla Seniora” oraz wiele innych działań. Śmiało można powiedzieć, że Pani Ania to człowiek orkiestra. Całokształt jej pracy w Klubotece daje piękny przykład do naśladowania. 

Pani Anna Majchrzak pełni funkcję Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Białołęka. Odpowiedzialna jest za sprawy społeczne, jednak jej działalność wykracza poza zakres obowiązków służbowych. Corocznie bierze udział w bożonarodzeniowej akcji białołęckich radnych na rzecz seniorów – Zaradny Mikołaj. Aktywnie uczestniczy w zbiórce darów w marketach na terenie dzielnicy, pakuje pozyskane rzeczy i wspólnie z radnymi dostarcza potrzebującym seniorom. Działa w kierunku integracji środowisk senioralnych oraz organizacji działających na rzecz osób starszych. Współpracuje z Radą Seniorów i jest otwarta na zgłaszane przez seniorów problemy i potrzeby. Uczestniczy w sesjach Rady Seniorów Dzielnicy Białołęka. Pani Anna wykazuje się szczególną wrażliwością i bezinteresowną życzliwością w pracy na rzecz seniorów, daleko wykraczającą poza jej obowiązki służbowe. 

Pani Monika Aleksandrowicz od 16 lat jest pracownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wesoła. Od 3 lat prowadzi „Centrum Aktywności Na Spokojnej” utworzone z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami. Jest osobą bardzo lubianą i szanowaną. Pogodna, skromna, kochająca ludzi, w swojej pracy spotyka się z różnymi trudnymi sytuacjami, jednak zawsze stara się znaleźć rozwiązanie. Angażuje się w różne działania podejmowane przez Radę Seniorów Dzielnicy Wesoła. Radni zawsze mogą liczyć na jej wsparcie. Jest otwarta na zgłaszane przez seniorów potrzeby, stara się organizować zajęcia w Centrum tak, aby odpowiadały ich potrzebom. Podejmowane przez nią działania mają na celu m.in. integrację społeczności lokalnej oraz budowanie pozytywnego wizerunku seniorów.