null

Specjalistyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku Fundacji Emeryt

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Specjalistyczny Uniwersytet Trzeciego Wieku został powołany decyzją Zarządu Fundacji „EMERYT” 31 grudnia 2012 roku. Jego działalność edukacyjna jest zgodna ze statutem Fundacji "EMERYT" założonej w roku 1992.

Uniwersytet ma charakter otwarty i jest dostępny dla wszystkich mieszkańców Warszawy, którzy ukończyli 60 lat. Jego hasłem przewodnim jest organizowanie samopomocy i pomocy środowiskowej w myśl idei „pomóżmy sobie wzajemnie”. Formuła uniwersytetu umożliwia zaspokajanie zgłaszanych przez seniorów potrzeb. W miłej i przyjaznej atmosferze słuchacze korzystają z zajęć z zakresu wiedzy praktycznej. Wszystko po to, by wspierać osoby starsze w samodzielnym funkcjonowaniu w życiu codziennym.  

Cele

  • Rozwój wiedzy i umiejętności warszawskich seniorów pozwalający zrozumieć zachodzące w szybkim tempie zmiany społeczne w bliskim, dalszym i dalekim otoczeniu.

  • Integracja wewnątrz- i międzypokoleniowa poprzez życzliwe, wspólne działanie, zabawy i rozrywki.

  • Zwiększenie aktywności własnej i społecznej, po-pandemiczna rehabilitacja zdrowotno-społeczna.

Oferta

Zajęcia odbywają się głównie w siedzibie fundacji przy ul. Ogrodowej 8, niedaleko głównych arterii komunikacji miejskiej. Dzięki współpracy z Polskim Towarzystwem Ekonomicznym wykłady otwarte, dostępne dla wszystkich seniorów, organizowane są na Nowym Świecie, w siedzibie PTE. Zajęcia rekreacyjno-ruchowe odbywają się w warszawskich parkach. Słuchacze korzystają również z wyjść do muzeów, teatrów i kin. Wyjeżdżają również na jednodniowe wycieczki krajoznawcze po Polsce.

Wykłady, prowadzone przez  specjalistów z swoich dziedzinach, obejmują zagadnienia ważne dla osób starszych:

  • ochronę i promocję zdrowia (priorytet UTW), w tym: zmiany funkcjonowania organizmu następujące z wiekiem (profilaktyka, leczenie, rehabilitacja), dbałość o układ  i narządy ruchu (kręgosłup, stawy, stopy), żywienie seniorów (opracowanie i stosowanie diety w zależności od rodzaju schorzenia), technologia sporządzania posiłków (zdrowa żywność), aktywność psychospołeczna seniorów (możliwości, problemy, ograniczenia, zaburzenia), aktywność ruchowa seniorów;

  • prawo cywilne i prawa obywatelskie;

  • ekonomia i zarządzanie budżetem domowym i majątkiem;

  • komputeryzacja i cyfryzacja;

  • kultura i sztuka, dziedzictwo narodowe;

  • globalizacja współczesnego świata.

Uniwersytet prowadzi autorskie zajęcia z nauki obsługi komputera oraz smartfona – narzędzi niezbędnych do dostępu do wszelkich informacji i usług w globalnej sieci internetowej. Edukacja osób starszych w tej dziedzinie jest w dzisiejszych czasach niezbędna, by móc załatwić sprawę w urzędach miejskich czy państwowych nie wychodząc z domu, pozyskać informacje niezbędne do funkcjonowania (e-recepty, zapisać się na badania, skorzystać z rozkładów komunikacji miejskiej, zamówić bilety itd.) czy skorzystać z licznych wykładów i wydarzeń organizowanych w Internecie.

Przydatne linki

Strona internetowa

Profil na FB

 

« Wróć do poprzedniej strony

Zobacz galerię (5 zdjęć)