null

„Razem po zdrowe nawyki” – wsparcie dla osób współuzależnionych 60+

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Grupa seniorów zebrana wokół jednej seniorki. Wspierające gesty, uśmiechy, ręce położne na jej ramionach.

Skorzystaj z bezpłatnego wsparcia dla osób 60+ borykających się z problemem współuzależnienia. Wybierz najlepszą dla Ciebie formę pomocy, którą oferuje Fundacja Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM.

Czym jest współuzależnienie

Konsekwencje choroby alkoholowej dotykają nie tylko osoby pijącej. Problem dotyka wszystkich członków rodziny, których życie zaczyna się kręcić wokół picia osoby uzależnionej. Przemysław Stańczyk, psycholog i psychoterapeuta z Fundacji Razem tak opisuje sytuację osób, które próbują zaradzić uzależnieniu bliskiej osoby:

Smutna rzeczywistość jest taka, że bardzo wiele osób żyjących z alkoholikami w trudnej sytuacji, w jakiej zostali postawieni, próbuje samodzielnie powstrzymać picie drugiej osoby, wpadając w pułapkę współuzależnienia. Mówiąc najprościej: współuzależnienie to niewłaściwe przystosowanie się do sytuacji życia z osobą uzależnioną. Całe życie osoby współuzależnionej staje się podporządkowane piciu partnera/partnerki. Koncentrują się na nim myśli, uczucia a także zachowania. Życie takiej osoby kręci się wokół cykli picia i trzeźwości partnera/partnerki.

Jak rozpoznać współuzależnienie

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wskazuje na kilka oznak współuzależnienia:

  • silna koncentracja myśli, uczuć i zachowań na zachowaniach alkoholowych osoby pijącej,
  • usprawiedliwianie picia, zaprzeczania problemowi,
  • ukrywanie problemu przed innymi,
  • kontrola nad piciem osoby bliskiej (ograniczanie sytuacji alkoholowych, wylewanie alkoholu, odmierzanie ilości, kupowanie alkoholu, aby pijący nie wychodził z domu, itp.),
  • przejmowanie odpowiedzialności za zachowania pijącego partnera, łagodzenie konsekwencji picia: kłamstwa, spłacanie długów, dbanie o higienę pijącego, jego wizerunek, itp.,
  • przejmowanie za osobę pijącą obowiązków domowych, które ona zaniedbuje.

Sięgnij po pomoc

Jeśli rozpoznajesz, że problem współuzależnienia dotyka również Ciebie, nie zwlekaj i sięgnij po pomoc. Przemysław Stańczyk wyjaśnia dlaczego to tak istotne:

Wyjście z uzależnienia to decyzja i praca osoby pijącej. Ty możesz jedynie pomóc, być wsparciem, ale decyzja i działanie nie należy do Ciebie. To trudna do zaakceptowania myśl, bardzo nieintuicyjna, ale musisz wiedzieć, że chroniąc alkoholika/alkoholiczkę przed konsekwencjami picia, utwierdzasz go w uzależnieniu. Często taka zmiana myślenia i stworzenie przestrzeni na realizowanie własnych potrzeb to bardzo długi i trudny proces. Jednocześnie jest to jedyny kierunek, aby uwolnić się z sideł tej toksycznej zależności.

Zgłoś się po wsparcie do Fundacji Pomocy Psychologicznej i Edukacji Społecznej RAZEM. Skorzystaj z:

  • telefonu zaufania – jeśli nie jesteś gotowa/gotowy na spotkanie,
  • konsultacji indywidualnej, 
  • grupy terapeutycznej dla osób współuzależnionych - przed dołączeniem wymagana jest konsultacja z prowadzącym.

Kontakt

Grupa spotyka się w każdą środę w godz. 11.30- 14.00 w siedzibie fundacji przy ul. Smolnej 13 lok. 402.
Prowadzący grupę: Tomasz Rejent i Dorota Wojciechowska.
Zapisy i dodatkowe informacje uzyskasz telefonicznie: 733 563 311, osobiście w siedzibie fundacji ul. Smolna 13 (IV piętro) lok. 402 oraz mailowo: twojpsycholog2@gmail.com.

Przydatne linki

Obejrzyj film "Razem po zdrowe nawyki – współuzależnienie"

Projekty senioralne fundacji

Profil fundacji na FB

Profil na Instagramie
 

Załączniki: