null

Wsparcie Powstańców Warszawskich

Drukuj otwiera się w nowej karcie
Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski idzie pod rękę z Wandą Traczyk-Stawską. W tle Pomnik Polegli–Niepokonani znajdujący się na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Miasto Stołeczne Warszawa otacza opieką Powstańców Warszawskich zapewniając im m.in. programy zdrowotne, pomoc społeczną, przyznając nagrody pieniężne oraz wspomagając finansowo związki kombatanckie.

Dom Powstańców Warszawskich 

Zlokalizowany przy ul. Nowolipie 22, Dom Powstańców Warszawskich działa od 2018 roku. To miejsce promowania ważnych dla Powstańców wartości, spotkań edukacyjnych i międzypokoleniowych. To również przestrzeń odpoczynku, relaksu i wspólnego spędzania czasu.

Wsparcie finansowe

Powstańcy warszawscy otrzymają w 2022 roku nagrodę pieniężną w wysokości 5000 zł. Nagroda przyznawana jest żyjącym powstańcom, których dane znajdują się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego oraz żyjącemu małżonkowi Powstańca Warszawskiego, jeśli Powstaniec zmarł w 2022 roku, ale wniosek został złożony przed jego śmiercią.Nagroda będzie przekazana w terminie do 1 sierpnia 2022 r., a w uzasadnionych przypadkach do 31 grudnia 2022 r. 

Członkowie Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, w tym uczestnicy Powstania Warszawskiego zwolnieni są z opłat w Domach Pomocy Społecznej m.st. Warszawy. Więcej informacji można uzyskać w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie, nr tel. 22 599 71 00.

Opieka zdrowotna

Kombatanci, w tym Powstańcy, objęci są szczególną opieką medyczną realizowaną przez Miasto. Wizyty u lekarzy różnych specjalizacji oraz badania diagnistyczne i laboratoryjne dostępne są:

  • Szpitalu Praskim p.w. Przemienienia Pańskiego, al. Solidarności 67, tel. 22 555 11 90 lub 22 555 13 07,

  • Przychodni SZPZLO Warszawa-Mokotów, ul. Litewska 11/13, tel. 22 622 65 60

W przychodni udzielane są konsultacje internistyczne (diabetolog, gastroenterolog), chirurgiczne, kardiologiczne, neurologiczne, otolaryngologiczne, reumatologiczne, urologiczne i ortopedyczne. Przychodnia udziela również świadczeń w zakresie diagnostyki EKG oraz badań laboratoryjnych i diagnostycznych. 

Diagnostyka tomograficzna i rezonans magnetyczny dostępne są w Szpitalu Praskim. Badania umawiane są bezpośrednio w czasie wizyty w przychodni przy ul. Litewskiej.

Powstańcy mogą korzystać również ze specjalnej infolinii “Zdrowie Powstańców” pod nr 22 618 19 44. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00. Konsultant pomoże umówić wizytę lekarską, a w wyjątkowych sytuacjach wesprze w zorganizowaniu konsultacji domowej.

Bezpłatna opieka i posiłki w domu

Decyzją Rady m.st. Warszawy uczestnicy Powstania Warszawskiego zwolnieni są z odpłatności za usług opiekuńcze (m.in. pomoc w domu, sprzątanie mieszkania, robienie zakupów), specjalistyczne usługi opiekuńcze oraz posiłki dostarczane do miejsca zamieszkania. Aby uzyskać pomoc w takiej formie należy skontaktować się z Ośrodkiem Pomocy Społecznej zgodnie z miejscem zamieszkania. 

Taksówka dla Powstańca

Od listopada 2018 roku Warszawa umożliwiła powstańcom korzystanie z bezpłatnych przejazdów taksówkami. W pierwszym roku obowiązywania usługi były to cztery przejazdy miesięcznie, aktualny limit bezpłatnych przejazdów to 20 kursów w miesiącu. Czytaj więcej.

Karta Powstańca

Uczestnicy Powstania Warszawskiego są uprawnieni do darmowego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Parkingowa Karta Powstańca wydawana jest bezpłatnie, w Zarządzie Dróg Miejskich przy ul. Chmielnej 120, w pokoju 10, w godz. 8.00-14.30. Telefon kontaktowy: 22 55 89 283Więcej informacji o Karcie Powstańca.