Poradnie odwykowe
Ponadpodstawowy program psychoterapii skierowanej do osób uzależnionych od alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz osób współuzależnionych będących mieszkańcami m.st. Warszawy” stanowi uzupełnienie i poszerzenie oferty usług finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zgodnie z realnymi potrzebami odbiorców.
Głównym celem proponowanego programu jest zwiększenie dostępności do różnych form oddziaływań leczniczych skierowanych do osób uzależnionych, ograniczenia szkód wynikających z przewlekłego używania substancji psychoaktywnych w tym alkoholu, a także poprawa funkcjonowania społecznego i emocjonalnego. Nadmierne spożywanie alkoholu stanowi jeden z najbardziej szkodliwych czynników mających wpływ na zdrowie i życie nie tylko osób uzależnionych, ale również ich rodzin.
Warunkiem prowadzącym do osiągnięcia głównego rezultatu programu jest doprowadzenie osoby uzależnionej do stałego utrzymywania abstynencji, nabycia umiejętności rozpoznawania kryzysów związanych z nawrotami choroby, przeciwdziałanie im oraz dalszy konstruktywny rozwój jednostki. Realizacja celu następuje poprzez: racjonalną terapię skierowaną na uzależnienie i inne zaburzenia, poprawę stanu fizycznego i psychicznego, naprawę relacji rodzinnych, powrót do pełnienia ról społecznych oraz poprawę funkcjonowania w obszarze psychologicznym, społecznym i zadaniowym.