Problematyka bezdomności w Warszawie

W 2022 r. przeprowadzona została na zlecenie Biura Pomocy i Projektów Spolecznych Urzędu m.st. Warszawa diagnoza sytuacji osób doświadczających bezdomności na terenie m.st. Warszawy.

 

Głównym celem badania było pozyskanie aktualnych informacji dotyczących specyfiki zjawiska bezdomności w Warszawie, które mogą zostać wykorzystane w trakcie projektowania oraz wdrażania rozwiązań mających na celu pomoc osobom w kryzysie bezdomności.

Diagnoza miała również na celu pozyskanie aktualnych danych na temat skali zjawiska bezdomności w Warszawie zbieranych przez m.st. Warszawa do 2019 roku cyklicznie co 2 lata przy okazji prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogólnopolskiego badania liczby osób bezdomnych. Ogólnopolskie badanie zostało przez Ministerstwo w 2021 roku ze względu na trwającą pandemię odwołane.

Na potrzeby obecnej diagnozy wykorzystano dane posiadane przez:

- Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy

- warszawskie Ośrodki Pomocy Społecznej

- organizacje pozarządowe świadczące pomoc osobom w kryzysie bezdomności

- Straż Miejską m.st. Warszawy

- Stołeczny Ośrodek dla Osób Nietrzeźwych

- warszawskie szpitale

W 2021 r. warszawskie ośrodki pomocy społecznej łącznie udzieliły pomocy 4521 osobom w kryzysie bezdomności, warszawski streetworking z kolei miał stały kontakt z 2695 osobami, szpitale miejskie udzieliły pomocy 968 osobom w kryzysie bezdomności.  Biorąc pod uwagę fakt, że osoby w kryzysie bezdomności przemieszczają się, to szacuje się, że z różnych form wsparcia w 2021 roku w Warszawie skorzystało około 3 700 osób w kryzysie bezdomności.

Załączniki: