Warszawska Karta Praw Osób Doświadczających Bezdomności
W II kwartale br. rozpoczęły się prace nad Warszawską Kartą Praw Osób Doświadczających Bezdomności.
16 kwietnia br. odbyło się spotkanie inicjujące prace i powołujące zespół, któremu przewodniczy Pani Aldona Machnowska - Góra, Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy.
Karta jest szczególnie ważna dla równego traktowania oraz przeciwdziałania dyskryminacji osób doświadczających bezdomności. Punktem wyjścia do pracy zespołu jest europejska Karta, która została skierowana do samorządów przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Podkreślono w niej, że każda osoba znajdująca się w kryzysie bezdomności ma prawo do traktowania na równi z innymi mieszkańcami miasta i nie wolno odmówić jej korzystania z praw z uwagi na to, że jest osobą znajdującą się w kryzysie bezdomności. W ramach prac nad Warszawską Kartą Praw Osób Doświadczających Bezdomności pracuje 7 zespołów roboczych.
Celem prac jest określenie planu działań na rzecz realizacji praw ujętych w Karcie. Prace zespołów skupiają się wokół najistotniejszych kwestii dotyczących problemów i praw osób w kryzysie bezdomności: prawa do wyjścia z kryzysu bezdomności, prawa do godnego tymczasowego schronienia, prawa do podejmowania czynności niezbędnych do przetrwania, do korzystania z przestrzeni publicznej oraz do swobodnego poruszania się w niej, korzystania z podstawowych, publicznie dostępnych urządzeń sanitarnych, prawa do usług ratujących życie, do udziału w wyborach, prawa do prywatności oraz prawa do posiadania adresu korespondencyjnego.
W prace nad Kartą zaangażowana jest strona społeczna - organizacje pozarządowe skupione w Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds. Bezdomności: Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, Stowarzyszenie Monar, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Wspólnota Sant Egidio, Fortior Fundacja dla Wielu, Ambulans z Serca, Caritas Archidiecezji Warszawskiej, Caritas Diecezji Warszawsko – Praskiej, Lekarze Nadziei, Zakon Maltański, Fundacja D.O.M., Habitat for Humanity.
Ze strony samorządu w prace zaangażowani są przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy: Biura Pomocy i Projektów Społecznych, Biura Polityki Lokalowej, Biura Polityki Zdrowotnej, Biura Organizacji Urzędu, Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz następujących jednostek: Warszawskiego Centrum Integracji „Integracyjna Warszawa”, Warszawskiego Ośrodka Interwencji Kryzysowej, Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola, Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Ochota, Centrum Pomocy Społecznej Dzielnicy Śródmieście im. prof. Andrzeja Tymowskiego, Stołecznego Ośrodka dla Osób Nietrzeźwych, Zarządu Zieleni, Metra Warszawskiego, Zarządu Transportu Miejskiego, Tramwajów Warszawskich.
Ponadto, w pracach aktywnie uczestniczą przedstawiciele Straży Miejskiej m.st. Warszawy, Straży Ochrony Kolei, Komendy Stołecznej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy, Szpitala Praskiego pw. Przemienienia Pańskiego oraz Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego „Meditrans.
Obecnie trwają intensywne prace nad formułowaniem planu działań do wdrożenia w ramach Warszawskiej Karty Praw Osób Doświadczających Bezdomności. Powstały dodatkowe grupy omawiające problematykę kobiet w kryzysie bezdomności oraz przebywaniem osób w kryzysie bezdomności w komunikacji miejskiej (metro, tramwaje, autobusy, przystanki, stacje).
Przyjęcie Warszawskiej Karty Praw Osób Doświadczających Bezdomności planowane jest w I kwartale 2022 roku. Koordynatorem prac nad Kartą jest Biuro Pomocy i Projektów Społecznych Urzędu m.st. Warszawy.