Warszawski Tydzień Praw Człowieka

Zapraszamy na Warszawski Tydzień Praw Człowieka!

To 2. edycja wydarzenia, które organizujemy z okazji rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Ten jeden z najważniejszych dokumentów na świecie ma już 75 lat.

Zgodnie z Powszechną Deklaracją Praw Człowieka, wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swoich prawach. Warszawski Tydzień Praw Człowieka to dobra okazja, żeby zastanowić się, jak te prawa są rozumiane i respektowane w dzisiejszym świecie.

W tym roku WTPC odbywa się od 3 do 10 grudnia.

Organizujemy Warszawski Tydzień Praw Człowieka, żeby upowszechniać temat praw człowieka i wzmacniać ich świadmość. Prawa człowieka opisane w Deklaracji z jednej strony mają ogólny międzynarodowy charakter, ale z drugiej - obowiązują też lokalnie, w mieście, w szkole, w urzędzie. Prawa człowieka to prawa osób pracujących i uczących się, prawa pacjentów i pacjentek, prawa osób korzystających z różnych miejskich usług, to prawa każdej i każdego z nas. Tę wielość perspektyw chcemy pokazać w czasie tegorocznej edycji Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego m.st. Warszawy, pełnomocniczka ds. równego traktowania.

Zapraszamy na stronę wydarzenia, gdzie znajdą Państwo najbardziej aktualne i szczegółowe informacje o Warszawskim Tygodniu Praw Człowieka.

Co w programie?

  • wystawa “Mamy prawo!”

Tegoroczny Warszawski Tydzień Praw Człowieka otworzy wernisaż wystawy “Mamy prawo!”

To wystawa dzieł artystek i artystów zaangażowanych w szeroko pojętą sztukę krytyczną. Do udziału w wystawie zaprosiliśmy osoby komunikujące, manifestujące i komentujące temat łamania praw człowieka. Wśród prac znalazły się plakaty, fotografie, rzeźby, instalacje, hafty i video.

Artystki i artyści to m.in.: Monika Drożyńska, Yulia Krivich (Kolekca Fundacji Sztuki Polskiej ING), Diana Lelonek, dr Katarzyna Stanny, Filip Szczerba, studentki i studenci wydziału pracowni obrazowania Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Kiedy? 3-10 grudnia, wernisaż: 3 grudnia, godz. 18.

Gdzie? Galeria -1, Pałac Czapskich, Krakowskie Przedmieście 5, Warszawa

W czasie wernisażu zaplanowaliśmy oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie. Wystąpienia w czasie wernisażu będą tłumaczone na Polski Język Migowy.
Informacje o dostępności budynku na stronie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

  • zajęcia w szkołach i bibliotekach

Do udziału w WTPC zaprosiliśmy biblioteki oraz szkoły w Warszawie. Prawa człowieka to również prawa dzieci i prawa osób uczących się. W placówkach, zaangażowanych w Warszawski Tydzień Praw Człowieka, odbędą się tematyczne spotkania i warsztaty plastyczne. Biblioteki prezentują również Półki Praw Człowieka, czyli wybór tematycznych książek do wypożyczenia.

  • kursy e-learningowe

Jeden z partnerów tegorocznego WTPC – Amnesty International Polska – udostępnia mieszkankom i mieszkańcom stolicy dostęp do darmowych kursów e-learningowych na platformie Akademii Praw Człowieka.

Finał Tygodnia odbędzie się w ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, w sercu miasta.

Zaplanowaliśmy debatę, warsztaty i panel dyskusyjnych. Rozmowy i zajęcia poprowadzą osoby eksperckie, m.in. z Fundacji Atypika, Stowarzyszenia Lambda - Warszawa, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Fundacji na Rzecz Praw Uczniów.

Kiedy: 9 grudnia, w godz. 11-17
Gdzie: ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury, Pasaż Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4

Program spotkania finałowego:

Zajęcia dla dzieci

11:00-12:00 Prawa uczniowskie dla najmłodszych, Fundacja na rzecz praw ucznia, warsztat

12:15-13:15 Prawa uczniowskie to też prawa człowieka, Fundacja na rzecz praw ucznia, warsztat

Gdzie? parter budynku

Warsztaty prowadzone w języku polskim.

Spotkania dla wszystkich

11:00-11:15 Oficjalne otwarcie: Karolina Zdrodowska, pełnomocniczka Prezydenta m.st. Warszawy ds. równego traktowania

11:15-11:35 Wystąpienie: Czy wszyscy ludzie rodzą się w wolni i równi? Danuta Przywara,  przewodnicząca Rady Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

11:45-13:00 Debata: Wojna, migracje i fake newsy. Czy są granice dla praw człowieka? Osoby eksperckie: Hanna Machińska, Mikołaj Winiewski, Katarzyna Bąkowicz, Magdalena Popławska, Anton Ambroziak

13:15-14:15 Warsztat: Słowa mają moc. Język inkluzywny, czyli jaki? Miłosz Przepiórkowski, Stowarzyszenie Lambda - Warszawa

14:30-15:30 Warsztat: Jak chronić nasze dzieci przed cyberprzemocą? Łukasz Wojtasik, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę

15:45-17:00 Panel: Neuroróżnorodność – co po diagnozie? Ewa Woydyłło-Osiatyńska, Angelika Łasocha, Fundacja Atypika

Spotkania prowadzone po polsku, z tłumaczeniem na Polski Język Migowy.

Informacje o dostępności budynku na stronie ZODIAKu.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

  • co jeszcze będzie się działo?

Warszawski Tydzień Praw Człowieka to wiele wydarzeń w całym mieście. Działamy wspólnie z instytucjami kultury i organizacjami pozarządowymi! Niżej prezentujemy listę wszystkich wydarzeń Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka. Zapraszamy!

Partnerzy tegorocznej edycji: Amnesty International, Atypika, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Lambda Warszawa, Fundacja na rzecz Praw Ucznia, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, SKM, Jet Line.

Patron medialny: GAZETA.PL

#WarszawaDlaWszystkich

Informacja o dostępności wydarzenia - plik PDF 449 KB.

Zaproszenie w Polskim Języku Migowym:

Załączniki:

Wydarzenia Warszawskiego Tygodnia Praw Człowieka

Filtry

  • Grafika, zdjęcia małych dzieci poprzetykane czarną linią i literami, które układają się w napis Dzieciństwo
    W ostatnich dekadach pozycja dziecka w obszarze społecznym i rodzinnym zmieniła się radykalnie w wyniku przemian społeczno-kulturowych. Zmiana statusu dziecka, które zyskało podmiotowość, i stosunkowo krótki czas, w jakim się ona dokonała, jest przedmiotem zainteresowania przedstawicieli wielu dyscyplin naukowych. Coraz częściej staje się też tematem debaty społecznej. Wystawa „Dzieciństwo” spróbuje pokazać współczesnemu odbiorcy skalę zmiany na tym polu.
  • Stara, zardzewiała bańka, w której przechowywano część Archiwum Ringelbluma Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu
    Tematem wystawy jest działalność konspiracyjnej grupy działającej w getcie warszawskim pod nazwą Oneg Szabat, hebr. Radość Soboty, oraz losy stworzonego przez nią unikatowego zbioru od jego powstania aż do dziś. Historia zapisana na kartach Archiwum ukazuje też losy jego autorów i to im po 70 latach oddajemy głos. Pomysłodawcą i głównym twórcą Archiwum był historyk dr Emanuel Ringelblum.